Reset Password

Check price & availability
Your search results
6 November 2018

Burgas – Ciekawe miejsca i wydarzenia w Burgasie

Liczący około 300 000 mieszkańców Burgas jest drugim co do wielkości miastem na wybrzeżu Morza Czarnego. Dzięki międzynarodowemu lotnisku w Burgasie dostęp turystów zagranicznych do południowego wybrzeża nadczarnomorskiego jest łatwy i wygodny.

 

Book your holiday villa in Bulgaria

Book your holiday villa in Bulgaria

 

Miasto Burgas pojawiło się 2000 lat temu. Na początku służyło jako handlowe i wojskowe osiedle wspomagające miastu Apolonia (Sozopol). Do końca XIX w. Burgas pozostaje małym miastem bez szczególnego znaczenia. Pierwsza szkoła i cerkiew były zbudowane w 1868 r. W końcu niewoli osmańskiej Burgas się przekształca w nowoczesne miasto europejskie. Po pożarze w XIX wieku prawie całe miasto było zniszczone i ponownie odbudowane. Wydarzenie to przyczynia się znacznie do powstania współczesnego wizerunku miasta.

Port Burgasu został zbudowany w 1903 r. i w dniach dzisiejszych jest największym portem towarowym na bułgarskim wybrzeżu nadczarnomorskim.

Więcej o Burgasie w Wikipedii

Oto kilka pomysłów na zapoznanie się z Burgasem:

Piękne rezerwaty przyrodnicze, cerkwie i klasztory w Burgasie

Buragas jest otoczony trzema słonowodnymi jeziorami, które są bardzo popularną destynacją obserwacji ptaków i ekologicznej turystyki. Stanowią one tzw. „Wilgotną strefę”, która się znajduje na drodze migracyjnej przelotnych ptaków „Via Pontica”.

Jezioro Atanasowskie

Jezioro AtanasowskieJezioro Atanasowskie jest położone na północ od Burgasu i jest bardzo słone, gdyż jest usytuowane w pobliżu morza. Jest ono domem wielu różnych rodzajów ptaków takich jak: Szablodziób zwyczajny /Recurvirostra avosetta/, Rybitwa czubata /Sterna sandvicensis/, Sieweczka morska /Charadrius alexandrinus/, Pelikan różowy, pelikan baba /Pelecanus onocrotalus/, Pelikan kędzierzawy /Pelecanus crispus/, Błotniak stawowy /Circus aeruginosus/, Orlik krzykliwy /Aquila pomarina/, Gęś białoczelna, gęś białoczółka /Anser albifrons/ i inne. Część jeziora ma statut strefy chronionej. W końcu Parku Nadmorskiego, w pobliżu obwodnicy kołowego ruchu w kierunu Warny, są specjalne kryjówki, skąd można obserwować ptaki.

Więcej informacji o Jeziorze Atanasowskim

Jezioro Burgaskie

Jezioro Burgaskie Jezioro Burgaskie (nazywane jeszcze jeziorem Waja) jest położone w zachodniej części Burgasu i jest największym jeziorem naturalnym w Bułgarii. Jest ono także przyjemnym miejscem obserwacji ptaków i rybołówstwa. Tutaj żyje około 25 gatunków ryb i 250 gatunków ptaków, jak: łabędzie, pelikany, kaczki, czaple, kormorany, bocianowe ptaki, czubate czaple, czarne nocne czaple i inne. Niektóre z ptaków są rzadko spotykane, dlatego część jeziora jest terenem chronionym. Niestety, Jezioro Burgaskie jest dość zanieczyszczone z powodu działalności przemysłowej regionu.

Więcej informacji

Jezioro Mandreńskie

Jezioro MandreńskieJezioro Mandreńskie (Kompleks Mandra – Poda) jest połączeniem między jeziorem a laguną i jest położone blisko Morza Czarnego i Burgasu, z lewej strony przy drodze do Sozopola. Jest ono także terytorium chronionym oraz domem wielu zagrożonych gatunków ptaków, które tutaj gnieżdżą.

Centre PODAW roku 1997 w chronionej miejscowości „Poda” został zbudowany Ekologiczny ośrodek chroniony „Poda”, który jest najbardziej popularnym miejscem obserwacji ptaków w regionie. Wielu obserwatorów ptaków przyjeżdża tu z całego świata, aby oglądać ibisa kasztanowatego, ślepowrona ciemnoszyjowego, warzęchę, pelikana kędzierzawego, białego bociana i in. Ośrodek jest wyposażony w specjalny sprzęt do obserwacji, bibliotekę i video-salę.

Więcej informacji o Jeziorze Mandreńskim
Więcej informacji o Chroniony obszar „Poda”

Wyspa Świętej Anastazji

Wyspa Świętej AnastazjiWyspa Świętej Anastazji jest położona w odległości 6,5 km od miasta Burgas, między przylądkiem Świętej Anastazji a przylądkiem Atija, zajmuje powierzchnię 0,022 km kw. To jest wyjątkowo malownicze miejsce o bogatych i ciekawych dziejach. Poświadczone jest, że jeszcze w średniowieczu na wyspie tej znajdował się klasztor, który w XIX w. został zrekonstruowany, po czym opuszczony. Od 1923 r.klasztor przekształcono w więzienie. Dzisiaj w starym budynku klasztornym mieści się hotel.
Tutaj jest karczma, latarnia, mała keja i kilka budynków dla turystów. Na wyspę kursują specjalne łódki z Burgasu, Neseberu, Pomoria i Sozopola.

Więcej informacji o wyspie Świętej Anastazji

Klasztor pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy

Klasztor pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy pochodzi z początku XXII wieku i został zbudowany blisko świątyni trackiej z siedmioma źródłami o właściwościach leczniczych, które przyciągały tutaj chorych jeszcze w czasach Traków. Obecny wizerunek klasztoru datuje na rok 1982. Tutaj są dwie cerkwie, 40 kaplic oraz budynki mieszkalne. Każda kaplica jest poświęcona określonemu chrześcijańskiemu Świętemu. Odwiedzający zachwycają się pięknem tych kaplic. Klasztor jest położony między burgaskimi osiedlami mieszkaniowymi Meden Rudnik i Gorno Ezerowo.

Klasztor pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy Klasztor pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy

Katedra pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego

Katedra pod wezwaniem Świętych Cyryla i MetodegoKatedra pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego została zbudowana w latach 1895-1905 według projektu znanego włoskiego architekta Ricarda Toscaniego. To jest największa świątynia Burgasu. Ma formę trzynawowej bazyliki z centralną apsydą. W zachodniej części świątyni kręte schody prowadzą do dwóch dzwonnic. Ściany są wykonane z siwo-zielonego kamienia z Ajtosu – andezytu. Trzy wspaniałe gzymsy są uwieńczeniem budynku na zewnątrz. Wnętrze katedry jest upiększone pięknymi drzeworytami – prawdziwymi arcydziełami wykonanymi w 1947 roku. Wśród licznych ikon uwagę przyciągają dwie uważane za cudotwórcze – ludzie wierzą, że mogą one leczyć choroby i przynoszą szczęście.

St. St. Cyril and Methodius Cathedral Inside the Cathedral Inside the Cathedral

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Panny Marii BogurodzicyRzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Panny Marii Bogurodzicy zbudowano w 1936 r. na miejscu starego kościoła katolickiego. Jest to bazylika z jedną apsydą oraz pięknym wnętrzem.

 

 

 

Surp Hach ChurchOrmiańska cerkiew prawosławna Surp Chacz, pod wezwaniem Świętego Krzyża została zbudowana w 1673 r. Jest to jedno z najstarszych miejsc sakralnych w Burgasie i ma statut zabytka kultury.

 

Cerkiew pod wezwaniem  Świętego Iwana RylskiegoCerkiew pod wezwaniem Świętego Iwana Rylskiego

 

 

Cerkiew pod wezwaniem  Świętej BogurodzicyCerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy

 

 

Cerkiew pod wezwaniem  Świętej TrójcyCerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy

 

 


Burgaskie zabytki kultury

Regionalne Muzeum Burgaskie powstało w 1912 roku. Jest to największe muzeum w Południowo-wschodniej Bułgarii i składa się z czterech oddzielnych ekspozycji w oddzielnych budynkach, gdzie można zapoznać się z historycznym, archeologicznym i kulturalnym dziedzictwem regionu. .

Archeologiczna ekspozycjaBudynek Archeologicznej ekspozycji zbudowano w 1894 roku według projektu szwajcarskiego architekta Hermana Mayera. Wystawa obejmuje obiekty o bardzo wysokiej wartości archeologicznej z czasów przedhistorycznych (IV-V w.p.n.e.), artyfakty z czasów Traków, z okresu hellenistycznej kolonizacji Morza Czarnego oraz z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

The Exhibition The Exhibition

Etnograficzna ekspozycjaEtnograficzna ekspozycja mieści się w ładnym domu z XIX wieku i posiada bogate zbiory przedmiotów z życia codziennego mieszkańców Burgasu. Można także obejrzeć tradycyjne stroje bułgarskie różnych etnograficznych grup, które zasiedliły w przeszłości terytorium Burgasu. Są także stroje i akcesoria, które noszono podczas charakterystycznych bułgarskich rytuałów i uroczystości, jak: uroczystości weselne, „Kukery”, „Nestinarka”, „Łazaruwane” i wiele innych.

The Exhibition

Historyczna ekspozycjaHistoryczna ekspozycja mieści się w ładnym odrestaurowanym domu zaprojektowanym przez Ricarda Toscaniego, zbudowanym w 1901 roku. Wystawa przedstawia społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój miasta w okresie XIX-XX wieków. Tutaj można obejrzeć oryginalne eksponaty, dokumenty i zdjęcia z różnych wydarzeń i osobistości ważnych dla historii miasta. Są duże zbiory dzieł europejskiego malarstwa z XVIII-XIX w., jak: rzeźby z brązu, porcelany i szkła, obrazy z Francji, Włoch, Niemiec, Austro-Węgier i in.

Przyrodniczo-naukowa ekspozycjaPrzyrodniczo-naukowa ekspozycja mieści się w neoklasycystycznym starym domu zbudowanym w 1897 roku. Wystawa przedstawia geologiczną historię i obecną biologiczną różnorodność w rejonie Burgasu. Na uwagę zasługują takie wystawy, jak: Czarowny świat kamieni, Ptaki z Wilgotnych stref Burgasu, Flora i Fauna Gór Strandża i inne.

Więcej informacji o Regionalnym Muzeum Burgaskim

Hobby i rozrywki w Burgasie

Burgas jest dużym światowym ośrodkiem festiwalowym. Oto najciekawsze i najbardziej znane festiwale, które są tutaj organizowane:

Wystawa Kwiatów „Flora”

Międzynarodowa wystawa kwiatów „Flora” odbywa się każdego roku w kwietniu-maju w Parku Nadmorskim. W specjalnie wybudowanych w tym celu pawilonach odwiedzający mogą obejrzeć dekoracyjne i doniczkowe rośliny, architektoniczne i artystyczne wyroby związane z ogrodnictwem i dekoracją, sadzonki, amatorską i zawodową technikę i maszyny ogrodnicze, chemikalia, meble do ogrodów i inne. Przy pawilonach jest rynek kwiatów i roślin

The Flora Exhibition-pavillions The Flora Exhibition-the market

Więcej informacji o FLORA

Międzynarodowa Wystawa Kynologiczna

W czerwcu w Parku Nadmorskim dla psów różnych ras odbywają się imprezy, nauczanie, pokazy, wystawy i zawody sportowe.

The Cynological Exhibition The competitions The dogs

Więcej informacji

Międzynarodowy Festiwal Figur Piaskowych

The Sand Figures Festival 2011Międzynarodowy Festiwal Figur Piaskowych jest bardzo popularną atrakcją Burgasu, która zaczyna się w lipcu i kończy się jesienią. Unikalne figury piaskowe są ustawiane w Parku Nadmorskim i przyciągają każdego roku tysiące mieszkańców i gości miasta. Tematyka festiwalu zmienia się każdego roku, na przykład w 2010 roku tematem był „Cyrk”, w 2011 roku – „Kino”, a w 2012 roku – „Świat czarów”.

The Sand Figures Festival 2010 The Sand Figures Festival 2010 The Sand Figures Festival 2011

Więcej o festiwalu

Spirit of Bourgas

Moby on stage“Spirit of Burgas” jest największym festiwalem muzycznym pod gołym niebem w Bułgarii. Na trzy dni w sierpniu Centralna plaża Burgasu staje się sceną muzyczną, na której występują wykonawcy różnych gatunków muzycznych, jak: rock, hard rock, punk, reggae, jazz, blues, techno, trance, ethno beat, drum and bass. Koncerty cieszą swoich funów. W festiwalu uczestniczyli znani muzykanci: The Sisters of Mercy, Moby, Kosheen, Faith No More, Apollo 440, Fun Lovin’ Criminals, Prodigy, Suicidal Tendencies, Skunk Anansie, Deftones, Gorillaz, Uncle, Cradle of Filth, Grandmaster Flash, DJ Shadow, Groove Armada i inni.

The concerts The concerts The Scenes

Więcej o festiwalu

 

Related articles

How to boost immune system naturally
How to boost immune system naturally
All the recent events related to the spread of viruses worldwide have proven that a strong immune system is an absolute essential. And while we sincerely believe that the hardships we are facing now will soon be behind our backs, it is important to learn our lesson and maintain a strong and resistant immune system.
Mar 26, 2020 , 0
Weather in September in Bulgaria
Weather in September in Bulgaria
The Bulgarian sea coast offers the opportunity of a great, peaceful and wholesome holiday experience. It is quite versatile and offers different experiences throughout the holiday season. This largely depends on the timing you choose for your holiday. For many people, September is the best month for a holiday in Bulgaria. What is the weather in September in Bulgaria? What are the prices in September? You will find all here
Mar 25, 2020 , 0
Ceny w Bułgarii
Ceny w Bułgarii
Z pewnością Bułgaria jest jednym z najtańszych miejsc wakacyjnych w Europie. Ceny zakwaterowania, jak również dla różnych rodzajów towarów i usług są niskie i dostępne dla wszystkich turystów zagranicznych, którzy chcą odwiedzić Bułgarię.
Mar 24, 2020 , 0
Category: Polish

Leave a Reply

Your email address will not be published.